Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.01.2023 08:49 (Üye) Soru : merhaba sayın danışmanlar, konumuz satış faturasında satır bazında stopaj. firma proje bazlı iş yapıyor, işin %70ini avans alıp kalanını iş bitiminde alıyor. avans alınan kısım için %5 stopaj uygulanacak. stopaj uygulanacak kısım ile uygulanmayacak kısmı ayrı göstermek istiyoruz (karşı firma yoksa faturalara red veriyor) ama faturada satır bazlı stopaj yok, toplama uyguluyor. işlemi iki fatura olarak mı kesmek gerekli, yoksa entegratör firma ile tek faturada satır bazlı stopaj konusunda görüşmeli miyiz, mevzuat açısından hangisi uygun? teşekkür ederim, kolay gelsin.

Cevap : Stopaj uygulanmayan nedir.? Satır bazlı ne demek ? Yıllara yaygın inşaat ve onarım işleri için düzenlenen faturanı toplamı üzerinden % 5 GV stopajı yapılır. Entegratör firma uygulamasını biz bilemeyiz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.