Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.01.2023 08:46 (Üye) Soru : Merhaba, ilk defa açılış yapacak olan gerçek kişi/ticari kazanç mükellefi (işletme defteri) , hem e ticaret (internet satış platformları aracılığı ile) hem de fiilen teslim yolu ile satış yapacak. Bu durumda e-fatura mı yoksa e -arşiv fatura mı kullanmalı veya bunlarla birlikte kağıt fatura da kullanabilir mi ve e-irsaliyeye dahil olma zorunluluğu var mı?

Cevap : Bahsettiğiniz mükellef DBS işletme defteri tutacak e-arşiv fatura kullanacaktır. E-irsaliye için 10 milyon ciro olması gerekir. 2023 için Vergi mükellefi olmayanlara yapılan satışlar için 5.000 TLnin altındaki vergi mükellefi olanlara ise 4.400 TL nin altındaki satışlar için Kağıt fatura düzenlenebilir. e-uygulamlar için Aşağıdaki linkde bulunan yazımızı inceleyiniz. https://www.ismmmo.org.tr/dosya/3364/Mevzuat-Dosya/17062022-e-fatura-e-defter-e-irsaliye-takvimi.pdf
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.