Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.01.2023 11:13 (Üye) Soru : Merhaba, Bağımlı ve bağımsız olarak halen S.M.Mali Müşavir olarak çalışmıyorum ve çalışmayı düşünmüyorum . Gayrimenkul alımı ,satımı ve kiralanması işlemlerini yapacak ve bu işlemlere aracılık edecek emlak işletmesi kurmak istiyorum. 1-Ulusal bir emlak firmasında kuracağım şahıs firmasının adresini ulusal firma adresini iş yeri adresi göstererek, gelir vergisi mükellefiyeti(işletme defteri) mükellefiyeti açacağım,sonra e-defter hadleri aşılırsa bilanço esasına tabi gelir vergisi mükellefiyeti dönüşecek şahıs firması açılışı yapacağım, 2-Ulusal bir emlak firmasında kuracağım sermaye şirketinin adresini ulusal firma adresini iş yeri adresi göstererek, kurumlar vergisi mükellefi olarak limited şirket açılışı yapar isem, Kendi adıma açacağım İşletme defteri , bilanço esasına tabi gelir vergisi mükellefiyeti olan şahıs firmasının veya ortağı olacağım limited şirketin , S.M.Mali Müşaviri olarak defter ve kayıtlarını tutup,kendi adıma alacağım şifre ile beyannamelerini gönderebilir miyim? Bunun için oda ve vergi dairesi bazında yağacağım işlemeleri hakkında bilgi verebilir misiniz? İyi Çalışmalar

Cevap : Oda dan alacağınız Oda kayıt belgesi ile VUK 340 Sayılı Genel Tebliği uyarınca bağlı olduğunuz Vergi Dairesine müracaat ederek alacağınız kullanıcı kodu, parola ve şifre ile sadece kendinizin tüm beyanname ve bildirimlerini gönderebilirsiniz. Şifre sadece Gelir Vergisi Mükellefiyeti için alınabilir .Kuracağınız veya ortak olacağınız Şirket için Şifre alınamaz. Bu şirketin Beyannameleri Serbest çalışan meslek mensubunca gönderilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.