Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.01.2023 10:16 (Üye) Soru : merhaba , E-deftere tabi ltd.şti yiz. dün BA formları ile ilgili bir soru sormuştum. bizim YAKLAŞIK 3 YILDIR muhtasarda, stopajını beyan ettigimiz 5.000-tl üzeri işyeri kira giderimiz mevcut. aynı zamanda işyeri sigortası ve şirketimizdeki araçlarımızın sigorta giderleri de 5.000.-tl üzeri oluyor. biz bunların B FORMLARINDA beyan edileceğini bilmedigimiz için yıllardır beyan etmedik. şimdi bunların B formlarında beyan edilmesi gerektigini ögrendim. 1 - yaklaşık son 3 yılın kira gideri ve sigorta giderleri ile ilgili , HER AYIN BA Formlarına aylık düzeltme beyanı vermeli miyim? yoksa vergi dairesinden bir yazı gelmesini mi beklemeliyiz? 2 - neredeyse 3-4 yılda bir çıkan torba yasalar ile vergi affı oluyor. Bu vergi aflarında B formları ile ilgili de af cıkıyor mu? 3 - bu konu ile ilgili nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz? tesekkurler

Cevap : 1-B formunu için düzeltme vermeniz halinde VUK Mük.Md.355 e göre caza kesilir.Vergi dairesi tespit ettiği zamanda bu cezayı keser. 2-Kanun çıkmadan yorum olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.