Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.01.2023 10:37 (Üye) Soru : Sayın İlgili; Ltd.Şti. olarak faaliyette olan bir mükellefim ortaklardan birinin binek aracını şirkete kiralık olarak anlaşmıştır. Emsal bedel üzerinden yapılan araç kira sözleşmesi gereği sözleşme d.v. ödenmiştir. Kiraya veren (ruhsat sahibi) kişi vergi mükellefi değildir. Bu nedenle gider pusulası ile kayıtlara alınmıştır. (2 nolu kdv 'de %18 kdv ve stopaj olarak %20 beyan yapılacaktır.) Sorum şudur; Ltd.Şti. tarafından düzenlenecek olan Muhtasar beyannamenin ödemeler sayfasında kiraya veren kişi adına stopaj satırı doldurulurken "Adres no" olarak hangi numara girilmelidir. Binek aracı kiraya verenin ikametgah adresinin adres kodunu girmek doğru olur mu?.. Yada doğrusu nedir?..

Cevap : Kiralanan araç için gider pusulası düzenlenmez. Sözleşme yeterlidir. Taşıt kiralaması için adres no olmaz. İlgili alana 00000000 veya 11111111111 yazılabilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.