Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.01.2023 12:23 (Üye) Soru : Merhaba 3 ortaklı ltd.şirketin hisse devri yapılacak. 2 ortak hisselerini diğer ortağa devrederek ortaklıktan ayrılacak. ortaklıktan ayrılan gerçek kişilere şirket aktifindeki araçlar, hisselerine karşılık noter satışı ile devredilecek. bu durumda araçlar hisseleri kadar mı fatura edilmeli yoksa emsal değeri üzerinden mi fatura edilmelidir. emsal değeri üzerinden fatura edilmesi gerekiyorsa, banka üzerinden ödemesi hisseleri düştükten sonra kalan tutar kadar mı olmalıdır? Ayrıca hisse devrinde dikkat edilmesi gereken özellikli bir durum varmıdır?

Cevap : Araçlar için düzenlenecek fatura gerçek değeri üzerinden kesilir. Hisse devri olayı ile bu konun ilgisi yok. Aktif de kayıtlı aracın 3. şahızlara satışı gibi işlem yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.