Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.01.2023 17:39 (Üye) Soru : az önce sorduğum sorunun cevabı için çok tşk ederim. Huzur hakkı konusu tamam.Huzur hakkı ödemesi ücret ödemesidir. Tek işverenden alınmak kaydı ile bordro yapılarak ödenir. 2023 yılında yıllık toplam huzur hakkı geliri 1.900.000 .-TL (GV tarifesinin dördüncü dilimi) altında olması halinde yıllık GV beyannamesi verilmez. Burada- huzur hakkı alacak olan şirket ortağı - bir akaryakıt istasyonunda aylık brüt 25000 TL maaşlar da ssk lı olarak çalışmaktadır. böylelikle huzur hakkı dışında ssklı çalışmasının da maaşı vardır. bu durumda ne yapmak gerecek. Vergilendirme nasıl olacak ve limit varmıdır.

Cevap : Birden fazla işverenden alınan ücretlerin her birinin yıllık tutarı 150.000 TL aşması halinde İki işverenden alınan maaş ve huzur hakkı birleştirilir.Yıllık beyanname verilir. hesaplanan vergiden kesilen vergiler mahsup edilir. GVK md. 86)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.