Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.01.2023 11:04 (Üye) Soru : Kuaför İşletmesi sahibi Gelir Vergisi mükellefi şahıs bu işi devam ederken başka bir vergi dairesi sahasında Cafe işletmesi açacaktır. müracaat hangi vergi dairesine yapılacak ? kdv-muhtasar ayrı mı verilecek ? işletme defteri ayrı mı olacak (defter beyan) ? geçici vergi ayrı mı verilecek ? Vergi levhası ayrı mı olacak? gelir vergi beyanı tek verilecektir , Cevaplarınız için teşekkür ederim

Cevap : Türkiye de vergi mükellefleri TEK vergi dairesine bağlı olur. Mevcut vergi dairesine ikinci iş olarak müracaat edilir. KDV ve muhtasar için tüm faaliyetleri tek beyannamede toplanarak beyan edilir. Defter Beyan sisteminde İkinci iş olarak ayrıca işletme defteri tutulur. Ayrı levha olmaz. Geçici vergi ayrı olma iki için işletme özeti ayrı ayrı kayıt edilir.Yıllık beyanname tek beyanname olur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.