Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.01.2023 14:10 (Üye) Soru : Bu gün araba satışı ile ilgili sorduğum soruyu daha açıkbirşekilde sormak istiyorum Şöyleki; Arabayı aralı ayında noterden sattık. Yanlışlıkla faturasını kağıt ortamında kestik E arşiv kesmemiz gerekiyordu yanlış yaptık kağıt ortamında kestik. Şimdi faturayı,fatura tarihini Aralık 2022 olarak verip e arşiv kesemezmiyiz ? Yanicevap olarak şunumu diyorsunuz? Faturayı kağıt ortamında kestiniz fatura tutarının %10 nu kadar ÖUCZ ödeyeceksiniz Birde şöyle bir şey var ama emin değilim Noter satış belgesi ile kayıtlara alabilirmiyim? Vaktinizi aldım kusura bakmayın lütfen Tekrar kolay gelsin Y

Cevap : 2022/Aralık ayında yapılan satış için Bu gün( 26/01/2023 Tarihinde) e-arşiv faturanın hukuken düzenlenemeyeceğini ifade ediyoruz. Fatura Mal tesliminden sonra 7 gün içinde düzenlenir. "Faturayı kağıt ortamında kestiniz fatura tutarının %10 nu kadar ÖUCZ ödeyeceksiniz" Böyle bir ifademiz yok. VD tespit eder ise ceza uygulanır. Aktife kayıtlı Taşıtın satışı için Mutlaka Fatura düzenlenecek. Noter satış belgesi tek başına bir anlama ifade etmez.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.