Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.01.2023 17:53 (Üye) Soru : sayın üstadım daha önce asgari ücretin 5 kişisden az personel çalıştıran yerlerde banka veya finans zorunlugu olup olmadığı sorusuna sigorta yyönetmeliğinin 5 kişiden az olan yerlere mecbur olmadıgı cevabı verilmişti.bu gün yayınlanan bir özelge bunun tam tersini belirtiyor. bu durumda tekrar degişiklik olur mu bilgi rica ederim

Cevap : Bahsettiğiniz özelge İst.Dv Bşk. vermiştir. Ancak; 10/01/2023 tarihinde İzmir VD başkanlığınca verilen Özelge de ise 5 kişinin altındakiler için “ Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 18/11/2008 Tarih ve 27058 sayılı Resmi Gazete de yayımlanan “ÜCRET, PRİM, İKRAMİYE VE BU NİTELİKTEKİ HER TÜRLÜ İSTİHKAKIN BANKALAR ARACILIĞIYLA ÖDENMESİNE DAİR YÖNETMELİK” hükümlerine göre işlem yapılacağı görüşünü verdi. Yönetmeliğe göre 5 kişinin altındaki maaş ödemelerinin elde yapılacağı belirtilmektedir. Bize göre de elden yapılabilir. Tercih sizin veya müşterinizin. Bu bir yorumdur Resmi ve bağlayıcı olamaz. Resmi görüş için sizde özelge alınız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.