Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.01.2023 12:32 (Üye) Soru : Merhaba sayın üstat ; Bir anonim şirket kuruluşu ile birlikte geçici il mühaber düzenleyip ortaklarına teslim etmiştir. Daha sonraki bir tarihte geçici il mühaberleri nama yazılı pay senetleri ile değiştirmiştir. Şirket V.U.K geçici 31 ve geçici 32. maddeleri kapsamında yeniden değerleme yapmıştır. Şirket değerleme tutarlarını sermayeye eklemiştir. Sermayedeki yeni değerleri üzerinden nama yazılı pay senedi düzenlenmiş ortaklara teslim edilmiştir. Yeni düzenlenen bu nama yazılı pay senetlerinin iktisap tarihi geçici il mühaberlerin düzenlendiği tarih mi kabul edilir yoksa bu senetlerin düzenlendiği tarih mi kabul edilir. Bazı meslektaşlarımız VUK geçici 31 ve 32. madde gereği yeniden değerleme 232 sayılı gelir vergisi genel tebliğinden sonra çıktığından iktisap tarihi olarak geçici il mühaberler dikkate alınmaz demektedir.

Cevap : Bize göre Baz alınacak tarih Hisse senedi çıkarıldığı tarih dikkate alınır. Ancak İşlemlerinize esas olacak görüş için GİB den özelge almanızı öneririz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.