Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.01.2023 15:00 (Üye) Soru : Selamlar üstad. Kolay gelsin. Şirket çalıştırdığı personeller için lojman kiraladı. Lojman kirası aylık olarak şirketten mal sahibine ödeniyor. Ödenen kira bedeli personellerin aylık ücret bordrosuna eklenmesi gerekir mi? Eklenmesinin gerekli olduğuna yönelik açıklamalar da buldum fakat TÜRMOB' un 29.09.2017/120-1 nolu mevzuat sirkülerinde eklenmemesi yönünde açıklamasını da buldum. Bu kira bedeli, lojmanda konaklayan çalışanların prime esas kazancına eklenmeli mi yoksa eklenmemeli mi? Teşekkürler

Cevap : 5510 sayılı kanun prime tabi olan ve olmayan kazanları saymış ve bunun dışında yapılan tüm ödemeleri prime tabi tutmuştur. İşçinin barınma amacıyla kullandığı konuta ait kira bedeli işçiye ödenise prime tabidir / işveren tarafından Malsahibine ödenirse prime tabi değildir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.