Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 31.01.2023 11:29 (Üye) Soru : Günaydın. Sorum Kıdem Tazminatının hesabı ile ilgilidir. Kıdem Tazminatı 1475 sayılı kanun 14. madde de belirtilmişti. 5. bend altında şöyle bir paragraf bulunmaktadır."Kıdem tazminatının hesaplanması, son ücret üzerinden yapılır. Parça başı, akort, götürü veya yüzde usulü gibi ücretin sabit olmadığı hallerde son bir yıllık süre içinde ödenen ücretin o süre içinde çalışılan günlere bölünmesi suretiyle bulunacak ortalama ücret bu tazminatın hesabına esas tutulur. Ancak, son bir yıl içinde işçi ücretine zam yapıldığı takdirde, tazminata esas ücret,işçinin işten ayrılma tarihi ile zammın yapıldığı tarih arasında alınan ücretin aynı süre içinde çalışılan günlere bölünmesi suretiyle hesaplanır." Bu Maddeye göre normal çalışan bir kişinin kıdemini hesaplarken de 1 yıllık ortalama maaş alınır mı? Yoksa bu değerleme sadece Parça başı, akort, götürü veya yüzde usulü ücret alanlar için mi geçerlidir? Acil Dönüşünüzü rica ederim. Saygılarımla. İyi çalışmalar.

Cevap : Kıdem tazminatının hesaplanması, son ücret üzerinden yapılır. Bahsettiğiniz husus da madde de belirtildiği gibi ...Parça başı, akort, götürü veya yüzde usulü gibi ücretin sabit olmadığı hallerde uygulanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.