Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 31.01.2023 11:34 (Üye) Soru : merhaba, yurt icinden ticari mal alım-satımı yapan, e-deftere tabi ltd.şti yiz. şirketimizde 8 adet4-a sgk lısı mevcut. bunların 4 tanesi EYT kapsamında emekli olacak. yaş dışındaki tüm şartları (giriş tarihi - prim günleri - sıgortalılık süresi) EYT ye uyuyor. bu 4 kişi bugun 31/01/2022 itibari ile emeklilik dolayısı ile ( SGK işçi cıkış 8 kodu ile - Emeklilik (yaşlılık) veye toptan ödeme nedeniyle) işten cıkışlarını istiyorlar. bende SGK dan emeklilik yazısı almadan bu şekilde çıkış veremeyecegimi söyledim. 1 - işcilerin emeklilik dolayısı ile işten cıkışlarını saglamak icin , onlardan SGK yazısı almam mecburi midir? 2 - SGK da yıgılma olacagını söylüyorlar. e-devlet sistemi de burada kilitleniyor? bu işcilerin cıkışlarını (kıdem tazmınatı almaları ve sonrasında 10 gün içinde SGDP li olarak giriş yapmam icin) işçi cıkışını nasıl yapabılırım? 3 - işcilerden, manuel - elle yazılmış emeklilik dolayısı ile işten cıkışlarına dair bir yazı alsam, bu yeterli olur mu? tesekkurler

Cevap : İşten çıkış evraka tabi işelmdir. İstifa ise yazısı emeklilik ise yazısı askerlik ise belgesi vd mutlaka olmalıdır. kişilerin hak ve yükümlülükleri açısından tahmini yorumlar hatalı olacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.