Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.02.2023 13:52 (Üye) Soru : Merhaba, 2023 ylıl Asgari Ücret Tespit Komisyonu Kararına göre "Bir günlük normal çalışma karşılığı olarak 333,60 TL belirlenmiştir". Bu cümleden şunu mu anlamalıyız; Asgari ücret aylık değil günlük olarak ilan edilmiş bu sebeple de 31 gün çeken aylarda maktu ya da normal ücret farketmeksizin 333,60 TLx31 gün= 10.341,60 TL brüt ücret üzerinden SGK Prim matrahı ve yasal kesintilerden sonra kalan ücret ödenecek şeklinde değerlendirmek doğru mudur ? Teşekkür ederim.

Cevap : Maktu ücret iş sözleşmesinin tarafları arasında önceden belirlenmiş ve ay içinde çalışılan gün sayısına bakılmaksızın ödenmesi kararlaştırılmış olan ücrettir. Eğer taraflar ücreti aylık maktu olarak belirlemişlerse; 1- Ay kaç gün sürerse sürsün 30 günlük ücret ödemesi yapılır. maktu ücret dışında asgari ücret hesaplaması günlük olarak esas alınır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.