Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.02.2023 18:21 (Üye) Soru : Sayın ilgililer; Merkezi Amerika da olan şahıs firması için Türkiye'de açılacak irtibat bürosunda çalışacak Türk vatandaşı olan personelin SGK primi ödenip Gelir Vergisi tevkifatına tabi tutulmamış ücretinden çalışan personel Yıllık Gelir vergisi beyanı vermeli midir?

Cevap : Ücret ödemesi GVK 23/14.(a) maddeye göre yapılmış ise ücret geliri için yıllık GV beyannamesi verilmez. GVK Madde 23 Aşağıda yazılı ücretler Gelir Vergisi'nden istisna edilmiştir: "GVK 23/14. a) Kanuni ve iş merkezi Türkiye'de bulunmayan dar mükellefiyete tabi işverenlerin yanında çalışan hizmet erbabına, işverenin Türkiye dışında elde ettiği kazançları üzerinden döviz olarak ödediği ücretler; " Gelir vergisinden istisnadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.