Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.02.2023 10:46 (Üye) Soru : Merhabalar, Değerli Konut Vergisi ile alakalı bir sorum olacaktı. 4 adet mesken niteliğinde değerli konutumuz bulunmaktadır. Bunlardan 3 tanesi ayrı ayrı belediyedeki değeri 2.000.000 tl dir. 1 tane meskenimizin de değeri 7.600.000 tl dir. Bu durumda değerli konut beyannamesi verecek miyiz. Yoksa muaf dilekçesi mi vereceğiz. Teşekkür ederim.

Cevap : DKV Tapuda kayıtlı sadece KONUT / MESKEN olarak tescil edilmiş gayrimenkuller için geçerli ve bu konutlardan da 2023 yılı Emlak Vergisi Değeri 9.967.000 TL’den yüksek olanları kapsıyor. Verdiğiniz örnek deki rakam zaten kapsam dışındadır. Diğer taraftan Kişinin üzerine kayıtlı 4 mesken bulunduğu, bu meskenlerden bir tanesinin değerli konut vergisinin konusuna girmesi halinde söz konusu meskenin değerli konut vergisinden muaf dır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.