Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.02.2023 10:53 (Üye) Soru : Ltd şirket ortağı işleri nedeni ile sürekli yurt dışındadır. Türkiye de faaliyetlerin devam edebilmesi için Noter aracılığı ile şirkette SGK lı olmayan bir kişiyi Mesul Müdür olarak atamak istemektedir. Bu durumda Mesul müdür olan kişi mesul müdür olduğu şirkette SGK lı olmalımıdır. Mesul müdür olacak kişi aynı zamanda yabancıdır. İkamet izni vardır.

Cevap : 5510 sayılı yasaya göre hizmet akdi ile işçi olarak çalışan kişiler aynı anda bir veya birden fazla işverene tabi olarak çalışabilirler. Yani, bir kişi (işçi) eş zamanlı olarak birden fazla şirketin müdürlüğünü yapıp, birden fazla şirketin işçisi olarak çalışabilir. Bu durumda, her şirket çalıştırdığı müdürü için sigorta yapmak ve SGK’ya prim ödemek zorundadır
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.