Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.02.2023 17:29 (Üye) Soru : Merhabalar, ithalat yapan firmamız 2022 yılında yaptığı ithalat bedelleri ile ilgili 2023 yılında iskonto talep etmiş ve yurtıdışı firma credit note ile ile anlaşılan tutarı indirmiştir. konuyla ilgili 2 sorum olacaktır. 1-) 2022 yılına ait bu gelirimizi gelir tahakkuku yapacağız, bu tutarı ayrıca faturalamamıza gerek varmıdır? faturalayacak isek 2023 yılında faturalandırmamız doğru bir işlem midir? 2-) 2022 yılına fatura düzenlersekk VUK 231 ve 353 kapsamında % 10 usulsüzlük cezası ile karşılaşabilir miyiz.? teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

Cevap : İthal ettiğiniz malların fiyatlarında daha sonra satıcı tarafından ilave indirim veya herhangi bir nedenle fiyat düzeltmesi yapılırsa, firmanızın fatura düzenlemesi yerine, satıcının alacaklandırma notu (credit note) düzenlemesi yeterlidir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.