Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.02.2023 09:12 (Üye) Soru : nerhaba butik otel işleten gelir vergisi mükellefimiz 3 aylık olarak turızm beyanı vermekte şimdi konaklama verg beyanı da vermesi gerekiyor şimdi her iki beyanmı verecek yoksa turızm beyanı kapatıp konaklama beyanı mı verecek aksi halde mükerrer bi verglendirme oluşuyor. tşk ederim

Cevap : Turizm payı vergisi beyanı AYRI, Konaklama Vergisi beyanı AYRI dır Turizm beyannamesi; Turizm faaliyetinden alınan vergidir . Konaklama vergisi ise Müşteriden fatura ile alınan vergidir. Ayrı ayrı beyannameler ile beyan edilir. Turizm Payı için ; 02/011/2019 tarih ve 30936 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan TURİZM PAYI BEYANNAMESİ GENEL TEBLİĞİ ni Konaklama Vergisi için ;14/12/2022 tarih ve 32043 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan KOANAKLAMA VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ ni İNCELEMENİZİ ÖNERİRİZ.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.