Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.02.2023 11:02 (Üye) Soru : sayın danışman, 2023 yılında yeni bir şirket kurduk. 10 yıldır faaliyet gösteren başla bir şirketin projesini personellerinin özlük haklarını devralmak şartıyla yapılan projeyi ve personelleri yeni şirkete devraldık. devir aldığımız personellerden birisi ocak ayı sonu emeklilik sebebiyle işten ayrıldı. personelin devir alınan şirketten ve en son bizim şirketimizden olmak üzere toplam 11 yıl kıdemi var. devir sözleşmesine dayanarak personele 11 yıllık kıdem tazminatı ödeyeceğiz. Soru: SGK mevzuatına göre yeni kurulan şirket personelin 11 yıllık kıdemini ödeyebilir mi yoksa önceki şirket namına ödenecek tutar ücret olarak mı değerlendirilmeli ?

Cevap : Şirket tüm hak ve sorumlulukları ile devir alındı ise işçinin emeklilik dolayısıyla işinin son bulması halinde kendisine ödenen para kıdem tazminatıdır ve kıdem tazminatı olarak giderleştirilmelidir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.