Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.02.2023 11:34 (Üye) Soru : Sayın İlgili, ısrarla saygımı bozmadan ilerlemek istiyorum ama her defasında aklımızla alay ediyorsunuz. Aşağıda dün sorduğum soru ve verilen cevap var. Allah aşkına bir bakın cevapla sorunun bir alakası var mı?.. Cevap vermiş olmak için cevap veriliyor. Çok yazık.. Lütfen sadece soruma cevap veriniz. Bekliyorum.. "Soru: Sayın İlgili, 2023 yılı için BES zorunluluğu nedir acaba?.. 2022 yılında 5 ve üzeri işçi çalıştıranlar kapsam dahilindeydi. 2023 yılı için son durum nedir?.. Ayrıca 45 yaş sınırı kesin kalktımı?.. Teşekkürler. Cevap:Sayın, Bireysel emeklilik sistemine herkes katılabilir. 25 Mayıs 2021 tarihinde yürürlüğe giren düzenleme ile birlikte artık fiil ehliyeti bulunmayan kişiler de yasal temsilcileri aracılığıyla bireysel emeklilik sisteminin avantajlarından faydalanabilmektedir. BES brüt ücretin %3'ü katkı payı olarak alınmaktadır. Bilgilerinize rica olunur. Danışma birimi

Cevap : Sayın İlgili, ısrarla saygımı bozmadan ilerlemek istiyorum ?? ama her defasında aklımızla alay ediyorsunuz. Böyle bir durum sözkonusu bile olamaz. Sorularınız tüm hassasiyetle cevaplanmaktadır. Sorunuz.... 2023 yılı için BES zorunluluğu nedir acaba?.. Sizinde soruda belirrtiğiniz gibi 5 ve üzeri takip eden takvim yılından itibaren zorunludur. Sorunuz 2022 yılında 5 ve üzeri işçi çalıştıranlar kapsam dahilindeydi. 2023 yılı için son durum nedir?.. Bireysel emeklilik sistemine herkes katılabilir. 25 Mayıs 2021 tarihinde yürürlüğe giren düzenleme ile birlikte artık fiil ehliyeti bulunmayan kişiler de yasal temsilcileri aracılığıyla bireysel emeklilik sisteminin avantajlarından faydalanabilmektedir. Sorunuz Ayrıca 45 yaş sınırı kesin kalktımı?.. Bir önce ki cevabın içinde olmakla birlikte evet kalktı. Teşekkürler.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.