Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.02.2023 11:39 (Üye) Soru : Merhaba Sayın İlgili. Bir tatil sitesinde sgdp ye tabi çalışan temizlik görevlisinden oturduğu kısım için kira alınmıyor. Site yönetimi bu kişi için, yazın 6 aylık sigorta yapalım. Kışın ise, zaten site boş ve iş yok, ufak tefek işler için de ev kirası karşılığı çalışmış gibi olsun diye düşünülüyor. Yalnızca mevsimlik böyle bir sigorta yapılabilir mi? Mevsimlik statüye geçirmek için ya da buna benzer durumda şuana kadar olan tazminatı ödenmeli mi?

Cevap : Temizlik işçisinin çalışma statüsü değişikliği nedeniyle kıdeme hak kazanması sözkonusudur. Yeni sözleşme mevsimlik işler ile ilgili düzenlenmeli ve belirli süreli iş sözleşmesi olmalıdır.Kendisinden iş karşılğı alımayan kira da ücrete dahil edilerek tazminatı hesaplanmalıdır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.