Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.02.2023 11:43 (Üye) Soru : MERHABA, YAZILIM FAALİYETİ KONUSUNDA İŞTİGAL EDEN LİMİTED ŞİRKET MÜKELLEFİMİZİN YURT DIŞINDA Kİ BİR FİRMAYA YAPTIĞI YAZILIM HİZMETİ İLE İLGİLİ SORULARIMIZ VARDIR. 1)BU HİZMETTEN DOLAYI ELDE ETMİŞ OLDUĞU GELİR 6322 SAYILI KANUN İLE KURUMLAR VERGİSİ KANUNUN DİĞER İNDİRİMLER BAŞLIĞI ALTINDA Kİ 10. MADDESİNİN (Ğ) BENDİNDE Kİ İSTİSNA KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİLEBİLİR Mİ? 2)İLGİLİ FİRMANIN BU YURT DIŞI GELİRİ OCAK 2022 DÖNEMİNDEN İTİBAREN MEVCUTTUR ANCAK BU KAZANCI İSTİSNA KAPSAMINDA DEĞİL TAMAMI GELİR OLARAK BEYAN EDİLMİŞTİR. İLK 9 AYLIK BU GELİR İÇİN GEÇİCİ VERGİ BEYANNAMELERİNİ DÜZELTMEK GEREKLİ MİDİR YOKSA İLGİLİ İSTİSNAYI KURUMLAR VERGİSİNDE BEYAN EDEREK GÖSTEREBİLİR MİYİZ? BU KONULARDA Kİ BİLGİ VE TAVSİYELERİNİZİ RİCA EDERİM. SAYGILARIMLA.

Cevap : 1)-YASADA BELİRTİLEN ORAN DA İNDİRİM YAPILIR. KVK 10(1) ğ ğ) Türkiye'de yerleşmiş olmayan kişilerle, işyeri, kanuni ve iş merkezi yurt dışında bulunanlara Türkiye'de verilen ve münhasıran yurt dışında yararlanılan mimarlık, mühendislik, tasarım, YAZILIM, tıbbi raporlama, muhasebe kaydı tutma, çağrı merkezi, ürün testi, sertifikasyon, veri saklama, veri işleme, veri analizi ve ilgili bakanlıkların görüşü alınmak suretiyle Maliye Bakanlığınca belirlenen mesleki eğitim alanlarında faaliyette bulunan hizmet işletmeleri ile ilgili bakanlığın izni ve denetimine tabi olarak eğitim ve sağlık alanında faaliyet gösteren VE TÜRKİYE'DE YERLEŞMİŞ OLMAYAN KİŞİLERE HİZMET VEREN İŞLETMELERİN MÜNHASIRAN BU FAALİYETLERİNDEN ELDE ETTİKLERİ KAZANCIN %50'Sİ. Bu indirimden yararlanılabilmesi için fatura veya benzeri belgenin yurt dışındaki müşteri adına düzenlenmesi şarttır. 2)-İNDİRİM YILLIK KV BEYANANMESİNDENDE YAPILABİLİR.GEÇİCİ VERGİ BEYANNAMESİNİ DÜZELTİLMESİ GEREKMEZ.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.