Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.02.2023 15:15 (Üye) Soru : Sayın üstad, öncelikle ülkemizdeki deprem için geçmiş olsun diyorum. 1-2023-ocak ayına ait ba-bs formları boş dahi olsa verilecekmi.? 2- Akaryakıt ödeme kaydedici cihaz fişleri BA formunda bildirecekmiyiz.? İyi çalışmalar...

Cevap : Ülkemize geçmiş olsun. 1-B formunda bildirilecek unsur yok ise boşta olsa verilmez. 2- Akaryakıt satışı yapan mükellefler tarafından bir kişi ya da kuruma akaryakıt pompalarına bağlı ödeme kaydedici cihaz (ÖKC) fişi yapılan satışlarda, ÖKC fişinin faturaya dönüştürülmesi durumunda düzenlenen fatura veya faturalar KDV hariç 5.000 TL’yi aşıyorsa bu satışlar için e-fatura veya e-arşiv fatura düzenleneceği için form Bs ile bildirilmez. Diğer taraftan, bir kişi veya kuruma yapılan akaryakıt satışlarında ÖKC fişlerinin faturaya dönüştürülmemesi durumunda ise bu belgelerde (ÖKC fişlerinde) mükellefe ait adı, soyadı, unvanı ve T.C. Kimlik numarası/Vergi kimlik numarası bilgileri yer almadığından belirlenen haddin aşılıp aşılmadığının tespitinin de mümkün olmadığı, bu nedenle söz konusu satışlara ait belgelerin Form Bs ile bildirilmez.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.