Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.02.2023 12:17 (Üye) Soru : Merhaba kolay gelsin bir A.Ş. firmamız var daha önce hiç genel kurul yapmadık ve genel kurul yapmamız gerekiyor ve süreside geçti bu konu hakkında nasıl bir yol izleyeceğiz ne yapmamız gerekiyor bilgi almak istedim teşekkürler

Cevap : Konu ile ilgili TTK 530. maddesi aşağıdadır. Madde metnin den anlaşılacağı gibi Ticaret mahkemesine müracaat edilerek Genel kurul toplanır. MADDE 530– (1) Uzun süreden beri şirketin kanunen gerekli olan organlarından biri mevcut değilse veya genel kurul toplanamıyorsa, pay sahipleri, şirket alacaklıları veya Ticaret Bakanlığının istemi üzerine, şirket merkezinin bulunduğu yerdeki asliye ticaret mahkemesi, yönetim kurulunu da dinleyerek şirketin durumunu kanuna uygun hâle getirmesi için bir süre belirler. Bu süre içinde durum düzeltilmezse, mahkeme şirketin feshine karar verir. (2) Dava açıldığında mahkeme, taraflardan birinin istemi üzerine gerekli önlemleri alabilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.