Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.02.2023 13:50 (Üye) Soru : Merhaba Üstadım. Bağımsız çalışan, muhasebe bürosu olan bir meslek mensubuyum. Benim büromun adresinde ticari faaliyetle uğraşan başka bir gelir yada kurumlar vergisi mükellefi faaliyet gösterebilirmi? Ben gösteremediğini biliyorum ancak bir arkadaşımızı ikna edebilmek için bu soruyu sormak zorunda kaldım. Rica etsem kanun metniyle birlikte cevaplarmısınız.

Cevap : Meslek mensupları ticari faaliyet yapan başka bir mükellef ile aynı yerde mesleki faaliyet de bulunamaz. Ancak ortak yer kullanımı; sadece başka bir meslek mensubunu bürosunda olabilir. SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİR VE YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLERİN ÇALIŞMA USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK Resmi Gazete Tarihi: 03/01/1990 Resmi Gazete No: 20391 YÖNETMELİĞİN 14. MADDESİNİ İNCELEYİNİZ.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.