Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.02.2023 14:29 (Üye) Soru : Merhaba, Aralık/2022 döneminde işten çıkan personelimiz için Şubat/2023 döneminde hesaplanan 2022 yılına ait prim/bonus gibi ödemeleri nasıl bildirmemiz gerekmektedir, sadece gelir vergisi damga vergisi kesintisi yapmamız yeterli mi ? bu tutar SGK primine tabi mi? tabi ise izlenecek yol nasıl olmalıdır, teşekkürler,

Cevap : Bu hesaplamanın işçinin çıkış tarihinde yapılması ve buna göre ücrete ilave edilip priminin ödenmesi gerekmektedır. . Yargı bu konuda çalışan işten ayrılmış olsa da ikramiyenin çalıştığı süreye oranlı kısmının kendisine ödenmesine karar vermiştir. Ancak bu ödeme çalışılan döneme ait olmalıdır kıstası da bulunmaktadır. Bu kazanç spek kapsamındadır ve son çalışılan dönemin bildirgesine ek verilmelidir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.