Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.02.2023 09:10 (Üye) Soru : Merhaba. Spritüel hizmet olarak faaliyet konusu olarak"96.09.03-Fal,astroloji ve spiritualist hizmetler" yada "70.21.01-Halkla İlişkiler ve iletişim faaliyetleri" uygunmudur. Ve bu hizmet internet üzerinden yurtdışı mukimine verildiğinde kdv den istisnamıdır? ve bu tür hizmetler için alınması gerek bakanlık yada belediye hizmetleri mecburiyeti varmıdır? home oficce olarak yapılabilirmi? serbest meslek erbabı mı olmalı? faaliyet konusu Basit usul olarak ta açılabilirmi? Teşekkür ederim. İyi çalışmalar dilerim.

Cevap : Nace kodu konusun da VD ile görüşünüz. Hizmet den yararlanma Yurtdışında ise KDV istisnası uygulanır. Bu hizmetler için vergi mevzuatı açısından bir izin gerekmez. Başka kurum ve kuruluşlar ile ilgili izin konusunda bilgimiz yok. Verilen hizmet serbest meslek kazancı içinde değerlendirilir. Basit usul vergilendirilmeye tabi olmak için GVK 47. ve 48. maddelerini inceleyiniz. Şartlar uygun ise basit usul vergileme olur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.