Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.02.2023 11:35 (Üye) Soru : Sayın yetkili, kendine ait arsada ikamet amaçlı özel bina inşaatı yapan bir mükellefimiz var. Bu mükellefin başkaca bir faaliyeti bulunmamaktadır. Asgari işçilik maliyetini hesaplarken türmob'un sitesinden faydalanıyoruz.(https://www.turmob.org.tr/hesaplamalar/sgk-yapim-isleri-raporlamasinda-birim-ve-asgari-iscilik-hesaplama) Sormak istediğim konu şu: Bina birim m2 maliyetini baz alırken yapı ruhsatı üzerinde yazan birim maliyeti mi baz alacağız yoksa resmi gazetede açıklanan güncel birim maliyeti mi? Ayrıca yine size yukarıda linkini verdiğim türmob sitesinde Firma Prim Matrah ve SGK Primleri Bilgileri yer almaktadır. Bu alanda sgk primleri bölümüne teşvikten önceki mi, yoksa teşvikten sonraki mi ssk prim tutarlarını yazarak kontrol işlemi yapacağız. Firmamız çalışan işçiler için teşvik uygulamaktadır. Son olarak bahsi geçen hesaplama tablosunda Önceden bildirilen matrah diye bir alan bulunmaktadır. Bu alana ne yazmamız gerekmektedir. Saygılarımızla,

Cevap : Baz alınacak rakam inşaatın yapıldığı tarih deki resmi birim fiyatları dikkate alınır. Sorunuzun Sgk ile ilgili bölümü için "Sosyal Güvenlik Mevzuatı Danışmanı “ kutusunu işaretleyerek yeniden gönderiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.