Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.02.2023 14:19 (Üye) Soru : Sayın yetkili, kendine ait arsada ikamet amaçlı özel bina inşaatı yapan bir mükellefimiz var. Bu mükellefin başkaca bir faaliyeti bulunmamaktadır. Asgari işçilik maliyetini hesaplarken türmob'un sitesinden faydalanıyoruz.(https://www.turmob.org.tr/hesaplamalar/sgk-yapim-isleri-raporlamasinda-birim-ve-asgari-iscilik-hesaplama) Sormak istediğimiz konu şu: yukarıda linkini verdiğim türmob sitesinde Firma Prim Matrah ve SGK Primleri Bilgileri yer almaktadır. Bu alanda sgk primleri bölümüne teşvikten önceki mi, yoksa teşvikten sonraki mi ssk prim tutarlarını yazarak kontrol işlemi yapacağız. Firmamız çalışan işçiler için teşvik uygulamaktadır. Son olarak bahsi geçen hesaplama tablosunda önceden bildirilen matrah diye bir alan bulunmaktadır. Bu alana ne yazmamız gerekmektedir. Saygılarımızla,

Cevap : SGK ya bildirilen SPEK kazancına tabi tutar yazılmalıdır. Teşvikten önceki tutar yazılmalıdır. Burada kullanılması gereken evrak APHB tathakkukudur. SGK prim matrahı SGK primi İşsizlik Primi Toplam tutar istenmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.