Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.02.2023 11:42 (Üye) Soru : Üstadım, Henüz faaliyete geçmemiş, inşaat aşamasında olan 551005-OTEL VB. KONAKLAMA YERLERİNİN FAALİYETLERİ (GÜNLÜK TEMİZLİK VE YATAK YAPMA HİZMETİ SAĞLANAN YERLERİN FAALİYETLERİ) (KENDİ MÜŞTERİLERİNE RESTORAN HİZMETİ VERENLER İLE DEVRE MÜLKLER HARİÇ) nace kodlu hizmet verdiğim defter için Turizm ve Katkı Beyannamesi vermek zorunlu mudur? Firma henüz hiç faaliyete geçmemiş, inşaat tamamlanmamıştır. Otel faaliyeti ile ilgili henüz kazanç elde edilmemekle birlikte, herhangi bir ruhsat işlemi gerçekleşmemiştir. Bu durumumuza rağmen boş da olsa Turizm ve Katkı Beyannamesi verilmesi gerekir mi? Bilgilendirmenizi rica ederim.

Cevap : Henüz faaliyeti olmayan müşteriniz için Turizm katkı payı beyannamesi ve Konaklama vergisi beyannamesi verilmez. Konu ile ilgili olarak VD bilgi vermenizde yarar vardır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.