Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.02.2023 12:51 (Üye) Soru : Merhaba öncelikle ülke olarak başımız sağ olsun ve geçmiş olsun çok zor zamanlardan geçiyoruz fakat bir yandan da hayatın akışı devam etmekte bu nedenle bir konuda bilginize ihtiyacım var. Faaliyet kodu 251206-DEMİR KAPI, PENCERE, BUNLARIN KASALARI, KAPI EŞİĞİ, PANJUR, VB. İMALATI (BAHÇE KAPILARI DAHİL) olan firmaya şahıs olarak açılış yaptık sormak istediğim e-irsaliye- e-fatura zorunluluğu var mıdır? Şimdiden çok teşekkür ederim kolay gelsin.

Cevap : Ülkeminize geçmiş olsun. 535 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile; Demir ve çelik (GTİP 72) ile demir veya çelikten eşyaların (GTİP 73) imali, ithali veya ihracı faaliyetinde bulunan mükelleflerin (basit usul hariç), e-Fatura uygulamasına dahil olma şartı aranmaksızın e-İrsaliye uygulamasına zorunlu olarak dahil olmalarına yönelik düzenleme yapılmıştır. Yeni düzenleme öncesinde demir çelik sektöründe faaliyet gösteren mükelleflerin e-İrsaliye uygulamasına cirodan bağımsız olarak dahil olma zorunluluğunun olması için e-Fatura uygulamasına da kayıtlı bir mükellef olması şartı vardı. Yapılan yeni yeni düzenleme ile Tebliğin yayım tarihinden itibaren e-Fatura uygulamasına kayıtlı bir mükellef olunmazsa dahi, ticari kazancı basit usulde tespit edilen mükellefler dışında kalan ve demir çelik sektöründeki mükelleflerin e-İrsaliye uygulamasına dahil olma zorunlulukları getirilmişti
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.