Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.02.2023 11:07 (Üye) Soru : Merhabalar, Limited Şirketi Ortağı ve Müdürü İçin Aylık Huzur Hakkı verilecektir. Verilecek Tutar da Asgari Ücret Tutarı olacaktır. Asgari Ücreti Gelir Vergisi İstisnası Huzur Hakkı İçinde Geçerli midir, Yani Asgari Ücret Huzur Hakkı verdiğimiz de Gelir vergisi Çıkacak mıdır ? Bir de Huzur hakkı Vermek İçin Şirket Ne İşlem Yapmalıdır ? Bu İki Soru İle ilgili Detaylı Bilgi Alabilir miyim

Cevap : Huzur hakkı ödenmesi için şirket genel kurulunca karar alınması gerekir. Genel kurul kararı olmadan huzur hakkı ödenmez. GVK 61. maddesinde Huzur hakkı Ücret olarak tanımlanmıştır. Şirketlerden veya diğer kuruluşlardan alınan huzur hakları için Asgari ücret kadarlık ücret ödemesinden hesaplanan GV ve DV istisnadır İstisna edilen tutarın üzerin de ödeme yapılır ise Fazlası için GV ve DV kesintisi yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.