Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.02.2023 11:23 (Üye) Soru : Merhaba, nasılsınız. Sevginar hanım 01.10.1978 doğum tarihli. Türkiyedeki çalışmalarından dolayı 7.775-günü ve 25 yıl çalışma süresi var. Şuan Almanyada ikamet ediyor ve orada çalışıyor. EYT yasası çıktığında emekli olma hakkı elde ediyor. Sorumuz; ALMANYA.da çalışıyor olması buradan 4a.ssk.dan emekli olmasına engel olur mu ? EYT yasallaştığında emeklilik için müracaat edip emekli olmak istiyor. Şimdiden yardımınız için teşekkür ederim.

Cevap : Emeklilikte yaşa takılanlar için yasal düzenleme henüz gerçekleşmedi. Yasal düzenleme yapıldığında ve ikametgahı ülkemizde olduğunda emeklilik için yaş gün ve yıl şartını yaş şartı aranmaksızın tamamlayan Sevginar hanım ülkemizde emeklilik başvurusu yapabilir. Bu işlemi e devlet üzerinden yapabilirsiniz.Emekli olduktan sonra yurtdışında çalışmasının olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.