Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.02.2023 09:49 (Üye) Soru : Merhaba, 2021 yılı Ocak döneminden itibaren gerçek usulden basit usule geçiş için talepte bulunan servis işletmeciliği yapan gerçek kişinin hasılatı düşük olduğu için İdarece talebi kabul edilmişti. Şimdi 2023 yılı Ocak döneminden itibaren yıllık hasılatı gereğince gerçek usule geçmek zorunda kalan bu mükellef gerçek uslue geçmiş olup, 2020 yılı Aralık ayında devreden kdv.sini 2023 yılı Ocak ayı Kdv beyannamesinde önceki dönemden devreden kdv olarak indirim konusu yapabilirmi?

Cevap : Basit usulde vergi mükellefi olanlar KDV mükellefi değildir. Ancak Mükellef isteğe bağlı olarak Gerçek usulde KDV mükellefiyeti tesisi edebilir. Bahsettiğiniz basit usuldeki mükellef gerçek usulde KDV mükellefi ise; devreden KDV ni elbette 2023 de kullanır. Ancak gerçek usulde KDV mükellefiyeti yok ise devreden KDV zaten olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.