Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.02.2023 12:02 (Üye) Soru : Merhaba değerli meslektaşlarım, Gayrımenkul vergi mukellefi olan bir şahsın 10 adet dairesi var. bunların bir tanesinin emlak vergi değeri 2022 için 5.814,021,- 2023 için 9.387.608 TL dir. Diğerlerinin vergi değerleri daha düşük tutardadır. Bu mükellef Değerli konut vergi Beyannamesi verecekmidir? Kolay gelsin...

Cevap : Değerli Konut vergisi beyannamesi verilmez. Birden fazla mesken nitelikli taşınmazı bulunan mükellefler, DKV’nin konusuna giren değerli mesken nitelikli tek taşınmazını, “Birden Fazla Meskeni Olanların, Muafiyet Uygulanacak En Düşük Değerli Tek Meskenlerine (İntifa Hakkına Sahip Olunan Dahil) İlişkin Bildirim” ile beyanname verme süresi içerisinde ilgili vergi dairesine bildirmeleri gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.