Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.02.2023 16:12 (Üye) Soru : HOCAM kolaylık dılerım müşterim A şehir içi şehirlerarası nakliye hizmeti vermektedir. deprem bölgesine toplanan yardımı ulastırıyor, dönüşte boş olarak geriye donerken kaza yapıyor ve aracı pert durumda ve kendısde yaralanıyor hastahane de tedavi altına alınıyor. bu durumda yapılması gereken nedır, tıcarı arac oldugu ıcın hurda ıslemlerı ıcın ne yapılabılır aktıfınde kayıtlı olan bır arac oldugu ıcın hurdaya ayrılan araç ıcın fatura mıktarı ve uygulanacak kdv durumu nasıl olucak(deprem bolgesıne yardım ulastırmak amacı ıle yapılan bır seyahat oldugu ıcın kdv durumunda ıstısna uygulama durumu varmıdır.) bilgilendirmenize ıhtayac duyulmustur tesekkur ederım.

Cevap : Deprem bölgesi dönüşümü kaza olmasının özel bir istisnası olmaz. Taşıtın hurda olarak satılması halinde Fatura düzenlenir. Faturada KDV hesaplanmaz. Ancak taşıtın alışında ödediği ve indirdiği KDV ilave KDV olarak beyan edilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.