Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.02.2023 11:08 (Üye) Soru : Merhabalar. Şirkette çalışan mavi yakanın maaşı saatlik hesaba göre veriyoruz. Haftaiçi 5 gün 9 saat olarak çalışma yapıyoruz. Personel rapor aldığında, rapor haftasonuna denk gelse bile biz maaşından kesmiyorduk haftaiçi 45 saati doldurduğu için. Bu zamana kadar hep öyle yaptık. Ancak sgk prim gün sayısını da rapor gün sayısı kadar eksik göstermek durumunda olduğumuzdan bu sefer hesaplar karışıyor. Örneğin pazartesi gününden başlayarak 10 gün raporlu olan bir çalışanın raporu bir sonraki hafta çarşamba bitiyor. (13.02.2023-22.02.2023) saatlik hesapta sadece haftaiçini baz alırsak 225-72 = 153 saat çalıştı. Bunun gün karşılığı olarak program 153/7,5 olarak hesaplıyor. 21 gün üzerinden. Bu şekilde bildirim yaparsak raporlu gün sayısını tam bildiremiyoruz. Sgk 7,5 saat üzerinden, biz 9 saat üzerinden hesap yapıyoruz. Bu hesaplamaları en doğru şekilde nasıl yapabiliriz?

Cevap : isciilerin raporlu oldugu gunleri calismamistir kutucugu isaretlenerek tam bildirimde bulunabilirsiniz. calisma gunu 7.5 saat calisma esastir ve gun hesabi bu hesap userinden yapilmaktadir. 7.5 saat uzeri calimalar da fazla calima olarak degerlendirilir. calisilan saat / 7.5 saat = calisilan gun sayisidir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.