Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.02.2023 16:46 (Üye) Soru : Merhabalar, 1-Avukat olan evli çiftten biri eşinin yanında sigortalı olarak çalışırsa gider yazabilir miyiz ücretini? Yazabilirsin diye özelge var ama yazamazsın diyen yazılar da gördüm nette. 2-Serbest meslek erbabı vergi mükellefiyetini kapatırken üzerindeki demirbaşları nasıl çıkışını yapar? Serbest meslek makbuzu ile kendisine mi kesmesi lazım yoksa eşine satabilir mi yada gider pusulası mı kesmesi gerekir.

Cevap : 1-Serbest kazanç kazancı elde edenlerin eş ve çocuklarına ödenen ücret için yasaklama yok. Ticari kazanç elde edenler için yasaklama var (GVK Md.41) 2- 3. şahıslara satışı yapılır veya kendisine satış yapılır. satış e-smm ile yapılır. Gider pusulası düzenlenmez. Gider pusulası alış için düzenlenen belgedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.