Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.02.2023 09:34 (Üye) Soru : Merhaba, 18.03.2018 tarihinde şirketimizin (Ltd şti) aktifine alınan bir gayrimenkulu şu anda satmak istiyoruz. Bu gayimenkul 150 m2 altınadır. Gayrimenkul bugüne kadar şirket adına kiraya verilmiştir. Buradan kira geliri elde edilmiştir. Kira geliri elde ettiğimiz için Kdv muafiyetinden yararlanabilirmiyiz. ? Gayrimenkulu satış yaptığımızda KDV oranını %1 olarak yapabilirmiyiz. Yoksa %8 olarak mı uygulamalıyız.? Ayrıca kiraya verdiğimiz için kurumlar vergisi muafiyetinden yararlanmamız mümkün değilmidir? Şirketimizin faaliyet konusu tekstil ürünler alım satım faaliyetidir. Sadece bu gayimenkul için yeniden değerleme yapabilirmiyiz. Yeniden değerleme yaptığımızda oluşan yeniden değerleme farkını satış yapıldığında yine kurum kazancına dahil etmemiz gerekir mi? Bilgiler için teşekkür ederim.

Cevap : Aktif de kayıtlı Taşınmazın Kira ya verilip kira geliri edilmesi halinde KVK 5. ve KDK 17/4. maddedeki istisnalardan yararlanılamaz. Satış da Uygulanacak KDV oranı; % 8 dir. (150 metre karenin altında olduğu için) Satış dan önce VUK Geçici 32. Maddeye göre Yeniden değerleme yapabilirsiniz. Yeniden değerleme işlemi ve beyan edilecek verginin hesaplanması için 537 sayılı VUK genel tebliğini inceleyiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.