20.02.2023 15:44 |
(Üye)
|
Soru : Merhaba, Bildiğimiz gibi Oteller için Konaklama vergisi hayatımıza girdi E-Deftere tabi işletmemde kayıtlarda tereddüt yaşadığım konu var şöyle ki Müşteri çıkış yaparken fatura bedelini bir kısmını kredi kartı ile Konaklama Vergisi kısmını ise işletme nakit tahsil ediyor bu şekilde yapılan bir işlemde Nakit(Konaklama Vergisi) ve Kredi Kartlı tutarları 2 ayrı muhasebe fişi şeklinde kayıt yapmak mı yoksa satış faturasını tek bir muhasebe fişinde gösterip 2. bir mahsup fişinde tahsilatı ayrıştırmak mı doğru olur.
Cevap : Tek muhasebe maddesinde yapılabilir
100 (B) KONK.VER
108 (B)
600 (A)
391(A)
360(A) ÖDN.KONK.VER
|