Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.02.2023 17:21 (Üye) Soru : Merhab, Sayın danışman bir soruya aldığım yanıtı çok anlayamadığım için tekrar ayrıntılandırmak istedim: Normal çalışma süresinin yarısı kadar saat çalışmak konusunda sözlü anlaşma oldu. Bu durumda kısmi istihdam iş sözleşmesi düzenlemem gerektiğini sanıyordum. Ancak bu sözleşmede ; (normal 6 gün çalışılıyor) 7.5 X 30 = 225 saatin yarısını 112,5 saat esas alıp günlük 7,5 saatten 15 gün mü belirtmem gerekiyor yoksa haftada üç gün 7,5 saat çalışılacağı ve haftasonunu haketmeyeceği düşüncesiyle farklı bir hesaplama yapmam gerekir mi Isciniz

Cevap : isciniz hafta ici 3 gun 8 7.5 calisacak ise hafta sonu tatili haketmeyecektir. Yargitayin haftanin 6 gunu kismi calismasi olan isciler hakkinda hafta tatiline hak kazanir gorusu bulunmaktadir. Normal surenin yarisi kadar sure derken ne kasdedilmektedir.?Eger kisi haftanin 3 gunu calisacaksa hafta tatiline hak kazanmayacaktir ve calistigi saatlerin toplami 7.5 saate bolunup bildirilecek gun sayisina ulasabilirsiniz. Eger haftanin hergunu kismi surelerde calisilacaksa yargitay hafta tatiline hak kazanir kararini vermistir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.