Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.02.2023 10:15 (Üye) Soru : Sayın danışman, turizm acentalığı yapan bir şirket olarak otel işletmeciliğimiz bulunmamaktadır. Tarafımıza kesilen dövizli faturaya istinaden bizim lehimize kur farkı oluşmuştur. Ancak biz konaklama vergisi mükellefi değiliz. Kur farkı faturasını keserken konaklama vergisini de hesaplayarak mı kesmemiz gerekiyor? Eğer bu şekilde kesersek Konaklama Vergisi mükellefi mi oluruz? Bilginizi rica ederiz. Teşekkür ederim. Sayılarımla,

Cevap : Kur farkı için neden konaklama vergisi hesaplansın? Konaklama vergisi, Otellerde konaklayanlara verilen hizmet için hesaplanır. Vergiyi doğuran olay: Konaklama vergisinde vergiyi doğuran olay, verginin konusuna giren hizmetlerin sunulması ile meydana gelmektedir. Geceleme hizmeti, konaklama tesislerinde oda veya yer tahsis etmek suretiyle verilen, tesiste günlük yatma, barınma ve kalma hizmetini ifade eder.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.