Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.02.2023 12:04 (Üye) Soru : Filmcilik sektöründe film ve reklam çekimi yapan bir müşterim personellerini film setine götürüp, getirmek için vito marka arkasında koltukları, emniyet kemeri ve camları olan bir araç kiralamıştır. Sözkonusu firma bu araca ait yakıt, kgs vb giderlerin tamamını gider kaydedebilir mi, ne dersiniz

Cevap : MTV Kanunu’nun “Tanımlar” başlıklı 2 nci maddesinde aşağıdaki tanımlar yapılmıştır. Otomobil: Yapısı itibarıyla, sürücüsü dahil en çok sekiz oturma yeri olan ve insan taşımak için imal edilmiş bulunan motorlu araçtır. Minibüs: Yapısı itibarıyla sürücüsü dahil dokuz ile onbeş oturma yeri olan ve insan taşımak için imal edilmiş bulunan motorlu araçtır. Kiralanan taşıt MÜNİBİS tanımına giriyor ise; Giderlerin TAMAMI ,OTOMOBİL tanımına giriyor ise Giderlerin % 70 gider & 30 u KKEG olarak kayıtlara alınır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.