Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.02.2023 12:10 (Üye) Soru : SİGORTA ŞİRKETLERİNİN ACENTELERİNE DÜZENLEDİKLERİ KOMİSYON GİDER BELGELERİ ÜZERİNDE E-KOMİSYON GİDER BELGESİ YAZMIYOR. BİZ ACENTE OLARAK BUNLARI BS FORMUNDA BİLDİRECEK MİYİZ?

Cevap : Bildirim verme yükümlülüğü bulunan ancak tüm alış ve/veya satışları belirlenen haddin altında ( KDV HARİÇ 5.000 .-TL ) kalan veya elektronik belge olarak düzenlenen belgelerden oluşan mükelleflerin, ilgili dönem Form Ba ve/veya Form Bs bildirimi BOŞ DA OLSA VERİLMEYECEKTİR. ELEKTRONİK BELGELER: VUK Göre Düzenlenen Elektronik Belgeler : (VUK 509 Sıra Nolu Gn.Tb.) e-Fatura e-Arşiv Fatura e-İrsaliye e-Müstahsil Makbuzu e-Serbest Meslek Makbuzu e-Gider Pusulası e-Bilet e-Sigorta Komisyon Gider Belgesi e-Sigorta Poliçesi e-Döviz Alım-Satım Belgesi e-Dekont Elektronik belge olarak düzenlenen belgeler Form Ba ve Form Bs bildirimlerine dahil edilmeyecektir. Alışları ve Satışlarının tamamı e- belge ile olan mükellefler boşta olsa Ba, Bs formu nu BOŞTA OLSA VERMEYECEKLER.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.