Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.02.2023 11:21 (Üye) Soru : Merhaba, Daha önce sorulan sorularda da aramama rağmen cevabını bulamadığım bir konu hakkında danışmak isterim..Aldığımız ticari malların iadesinde 153A 391A 320B KAYDINI YAPIYORUZ.Fakat kdv beyannamesinde bunu DİĞER İŞLEMLER bölümünde 504 nolu kod ile gösteriyoruz..Bu sebeple kdv beyannamesi ödemeyeceğimiz kdv yi hesaplarken bu iade malların matrahını AYLIK TOPLAMA atmaktadır..Fakat KÜMÜLATİF TOPLAMA atmamaktadır..Aradaki bu fark ile ilgili ne yapabilirz?..Kimse farkında değil mi bu sorunun onu da anlayamadım.. Bilgilendirirseniz sevinirim. TEŞEKKÜRLER..

Cevap : KÜMÜLATİF TOPLAMIN ARTMAMASI doğru bir mantıktır. Bu bir satış değil. Farkın nedenini kimse sormaz. İzahı zaten KDV beyannamesinde 504 kodadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.