Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.02.2023 11:29 (Üye) Soru : Selamlar, Araç kiralama işi ile uğraşan limited şirketimizin genel yönetimde kullandıkları ve kiralama yaptıkları araçlar mevcut , bu araçların satışı söz konusu olduğunda enflasyon kaynaklı fiktif yüksek karlar oluşmakta, 1- Bu firmamız bu araçları için enflasyon düzeltmesi yapabilir mi (2022 sonu itibariyle) veya yeniden değerlemeye tabi tutabilir mi ? sırasıyla yapması gereken adımlar nedir Teşekkerlür yardımlarınız için

Cevap : Enflasyon düzeltmesi farklı bir kavramdır. Enflasyon düzeltmesi 31/12/2023 tarihine kadar yapılamaz. Yapılabilecek işlem Yeniden değerleme işlemidir. Kiralamaya konu olan taşıtlar için Yeniden değerleme yapılamaz. Faaliyet de kullanılan taşıtlar için Yeniden değerleme yapılır. Yeniden değerleme işlemi için 537 sayılı VUK genel tebliğini inceleyiniz. Yapılması gerek işlemler, düzenlenecek beyanname detaylı olarak açıklanmıştır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.