Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.02.2023 15:03 (Üye) Soru : mahkemeye gitmeden işverene karşı çalışan tarafından arabuluculuk işlemi yapan avukat çalışana keseceği arabuluculuk hizmeti %8 midir %18 midir? "dava şartı olarak arabuluculuk ile bunlara bağlı ilamlı icra takipleri kapsamında verilen avukatlık hizmetleri için %8" ifadesini görünce kafam karıştı. Teşekkürler.

Cevap : KDV oranlarının tespit edildiği 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki (II) sayılı listenin 32. sırasında, aile mahkemeleri, tüketici mahkemeleri ve çocuk mahkemelerinin görev alanına giren davalar ve işler, vesayet davaları ve işleri;bu davalara bağlı kanun yolları;İŞ UYUŞMAZLIKLARINDA DAVA ŞARTI OLARAK ARABULUCULUK İLE BUNLARA BAĞLI İLAMLI İCRA TAKİPLERİ KAPSAMINDA VERİLEN AVUKATLIK HİZMETLERİNDE KDV ORANI %8 OLARAK BELİRLENMİŞTİ.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.