Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.02.2023 11:59 (Üye) Soru : hocam ıyı calısmalar analık doğum ıznı 25.11.2022 tarıhınde biten calısan kadın işçi Yıllık izin hakkının dışında tutulan doğum sonrası ücretsiz izin hakkını 6 ay olmak şartıyla kullanmak ıstedıgıni dilekçe ile işverene sunmuştur. hocam sorum ise, işveren doğum sonrası analık ıznınden sonra ucretsız ızınde sayılan calısanını 3 ay sonra işe çağırmak hakkına sahıpmidir, çalışan ucretsız ızın hakkımın bıtmesıne 25.05.2023 tarıhını gosterek ısyerıne gelmesinin uygun olmayacagını belırtebılırmı, bu durumda işveren kendısını bu ızın suresı tamamlamadan işten cıkarırsa kıdem ve ıhbar hakkı calısan ıscı kazanırmı, kıdem ve ıhbar hakkı doğacak ıse hakedısını doğum sonrası analık ıznı kullanmaya basladıgı son brut ucret uzerınden mı hesaplamamız gerekır yorumunuzu rıca ederım.

Cevap : İşçi doğum sonrası 6ay doktor raporuna ilişkin izni var ise bu izni yarım ya da daha tam olarak kullanma hakkı işçiye aittir. Bu süreye uymayan işveren tazminat ödeyerek işçinin sözleşmesini feshedebilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.